تبلیغات
بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای - بیانات در دیدار كارگزاران حج
بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای
چهارشنبه 20 شهریور 1392 :: نویسنده : امین م


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌

اوّلاً خوشامد عرض میكنیم به همه‌ى برادران و خواهران عزیز، كارگزاران پر افتخارِ یكى از برجسته‌ترین خدمات در جامعه‌ى اسلامى، یعنى حجّ ابراهیمى و زیارت خانه‌ى خدا و زیارت مدینه‌ى منوّره. و امیدواریم كه این افتخار بزرگ ذخیره‌ى آخرت براى شماها باشد و حركت و تلاش و اقدام در این مجموعه‌ى مبارك را آن‌چنان با اخلاص انجام بدهید كه در نامه‌ى اعمال شما ان‌شاءالله مثل خورشیدى بدرخشد. از زحماتى هم كه آقایان محترم، مسئولین در باب حج میكشند، تشكّر میكنیم؛ حقیقتاً جاى قدردانى دارد این اقداماتى كه بیان كردند؛ چه در زمینه‌هاى فرهنگى و معنوى و اخلاقى و تربیتى، و چه در زمینه‌هاى عملیّاتى و اجرایى و سازمانى.
 آنچه مهم است این است كه ما بدانیم حج یكى از نقاط قوّت آیین مقدّس اسلام است؛ گرچه نقاط قوّت در مجموعه‌ى شریعت اسلامى یكى دوتا نیست، كم نیست، امّا حج به خاطر این خصوصیّاتى كه در آن هست - كه كمابیش همه با این خصوصیّات آشنا هستیم - یك برجستگى‌اى دارد؛ در واقع میشود گفت كه حج مایه‌ى اقتدار جامعه‌ى اسلامى است، مایه‌ى اقتدار امّت اسلامى است. آن روزى كه ما مسلمانها در كشورهاى مختلف، از مذاهب مختلف این توفیق را پیدا كنیم، این بلوغ فكرى را پیدا كنیم كه در واقع و به معناى حقیقى كلمه "امّت اسلامى" را تشكیل بدهیم - كه متأسّفانه تا حالا ما مسلمانها این توفیق را پیدا نكردیم و به این بلوغ سیاسى و فكرى و اخلاقى نرسیدیم - و بتوانیم مجموعه‌ى مسلمانها از اقصاى شرق عالم تا منتهاى غرب عالم اسلامى یك امّت باشیم، ولو با دولتهاى مختلف، آن روز خواهیم فهمید كه حج چگونه مایه‌ى اقتدار و استحكام و اعتلا و آبرومندى این امّت است.
 امروز هم نظام جمهورى اسلامى با این چشم باید به حج نگاه كند: وسیله‌ى اقتدار؛ چه‌جور اقتدارى؟ آیا مراد ما از این اقتدار، شبیه اقتدارهاى مادّى و سیاسى و نظامى، یا حتّى از قبیل اقتدارهاى نرم‌افزارى، مثل اقتدار فرهنگى [و] اقتدار زبان است؟ نه، خیلى بالاتر از این است. حجّ علاوه بر اینكه اقتدار سیاسى دارد، علاوه بر اینكه اقتدار فرهنگىِ نظام اسلامى را به دنیا نشان میدهد، اقتدار معنوى دارد؛ یعنى انسانها را از درون میسازد، آماده‌ى عبور از موانع دشوار میكند، چشم آنها را به حقایقى باز میكند كه بدون حضور در عرصه‌ى حج این حقایق دیدنى نیست، لمس كردنى نیست؛ آنجا است كه انسان میفهمد برخى از حقایق معنوى اسلام را، حقایق تربیتى اسلام را؛ یك چنین چیزى است حج.
 یكى از لوازم حجِّ به معناى درست كلمه، این است كه حجّاج در عرصه‌ى حج و در میدان این فریضه‌ى بزرگ اسلامى، به معناى واقعى كلمه برادرانه با هم رفتار كنند؛ به چشم برادر به یكدیگر نگاه كنند، نه به چشم بیگانه، نه به چشم دشمن؛ به چشم كسانى به هم نگاه كنند كه به سمت یك هدف در حال حركتند؛ یك چیز را میجویند؛ بر گرد یك محور حركت میكنند. اینكه فرمودند: فَلا رَفَثَ وَ لا فُسوقَ وَ لا جِدالَ فِى الحَجّ،(۱) مراد از "لا جدال" جدال با دشمن نیست؛ اتّفاقاً حج مظهر جدال با دشمن است. بعضى از كج‌بین‌ها و بددل‌ها خواسته‌اند این‌جور بگویند كه "لا جدال فى الحجّ"؛ شما چرا در حج مراسم برائت برپا میكنید؟ این جدالى كه در برائت هست، جدال با شرك است، جدال با كفر است؛ این جزو اساسى‌ترین خطوط حیات اسلامى است؛ آن جدالى كه در حج نباید باشد، جدال برادران با یكدیگر است، جدال مؤمنین با یكدیگر است، جدال دلهاى معتقد به توحید با یكدیگر است؛ این جدال نباید باشد. باید سعى بكنیم كه نه فقط جدال زبانى نداشته باشیم، تنافر قلبى هم نداشته باشیم؛ درست عكس آن چیزى كه امروز دشمنان اسلام درصدد ایجاد آن در جامعه‌ى اسلامى‌اند؛ این را توجّه داشته باشید. اختلاف مذاهب اسلامى، اختلاف شیعه و سنّى در حدّ اختلاف عقیدتى - یكى یك عقیده‌اى دارد، دیگرى یك عقیده‌ى دیگرى دارد؛ اینها باهم اختلاف دارند - مشكلى به‌وجود نمى‌آورد؛ مشكل آن وقتى است كه این اختلاف عقیدتى به اختلاف روحى، به اختلاف رفتارى، به درگیرى، به ستیزه‌گرى، به دشمنى بینجامد؛ دشمنان دنیاى اسلام دنبال این فكرند، دنبال این نقشه‌اند. خوب فهمیدند كه اگر در دنیاى اسلام مذاهب اسلامى گریبان یكدیگر را بگیرند و كشمكش با همدیگر را شروع كنند، رژیم غاصب صهیونیست نفس راحتى خواهد كشید؛ این را خوب فهمیدند، درست فهمیدند؛ لذا از یك طرف گروه‌هاى تكفیرى را به راه مى‌اندازند كه نه فقط شیعه را تكفیر كنند، بلكه بسیارى از فِرق اهل سنّت را هم تكفیر كنند؛ از آن طرف هم یك عدّه مزدور را به راه بیندازند كه براى این آتش هیمه فراهم كنند، بنزین روى آتش بریزند؛ كه مى‌بینید، میشنوید، یا خبر دارید. وسائل ارتباط جمعى و رسانه در اختیار اینها میگذارند؛ در كجا؟ در آمریكا! در كجا؟ در لندن! آن تشیّعى كه از لندن و از آمریكا بخواهد براى دنیا پخش بشود، آن تشیّع به درد شیعه نمیخورد. رهبران دینى تشیّع و بخصوص بعد از پیروزى انقلاب اسلامى، امام بزرگوار و دیگران، این همه تأكید میكنند بر حفظ اتّحاد امّت اسلامى و برادرى مسلمانان با یكدیگر، آن‌وقت یك عدّه‌اى - كاسه‌ى داغ‌تر از آش - دنبال آتش‌افروزى، دنبال ایجاد درگیرى و اختلاف [هستند]. این همان چیزى است كه دشمن میخواهد؛ این همان چیزى است كه دشمنان دنیاى اسلام كه نه شیعه‌اند، نه سنّى‌اند، نه این را دوست دارند، نه آن را دوست دارند، دنبالش هستند. اینها را باید بفهمیم، اینها را باید توجّه كنیم.
 یك نكته‌ى اساسى دیگر كه باز نقطه‌ى قوّت حج است و مایه‌ى اقتدار حج است، این است كه فرهنگ اسلامى ناب میان مسلمانان تبادل پیدا كند، تجربیّات اسلامى میان مسلمانها تبادل پیدا كند. از فلان كشور اسلامى ممكن است ما چیزهایى شنیده باشیم، امّا شنیدن فرق میكند با اینكه انسان با مردمى كه اهل آن كشورند بنشیند، رویاروى از آنها بشنود؛ او هم آنچه را كه درباره‌ى ایران اسلامى عزیز ما شنیده است، این را با آنچه كه در شما میبیند، از شما میشنود، مقایسه بكند، بتواند حقیقت را كشف كند. حجم تبلیغات علیه نظام جمهورى اسلامى یك حجم وحشت‌آورى است؛ تعداد رسانه‌ها - با شیوه‌هاى گوناگون - علیه نظام جمهورى اسلامى در دنیا یك تعداد نجومى عجیبى است. فلان جوانى كه اهل فلان كشور آفریقایى است یا فلان كشور آسیایى است یا فلان كشور عربى و غیر عربى است، وقتى مى‌نشیند پاى اینترنت یا مى‌نشیند پاى فلان رسانه‌ى بین‌المللى یا در دست میگیرد فلان مطبوعه‌ى بین‌المللى را، از كجا بفهمد كه آنچه در اینجا نوشته است نسبت به ایران اسلامى، خلاف واقع است؟ حضور شما در حج، در این عرصه‌ى بین‌المللى این فرصت را به شما میدهد كه حقایق را منتقل كنید؛ نه فقط با زبان، بلكه با زبان و عمل؛ حقایق اسلام را بگویید، حقایق شیعه را بگویید، حقایق انقلاب اسلامى را بگویید، ماجراهایى را كه امروز وجود دارد بگویید.
 یك نقطه‌ى مهم و اساسى دیگر در حج، همان چیزى است كه اشاره شد: تقویت معنویّت در وجود خود ما. عزیزان من! ما در میدانهاى جهاد در راه خدا در صورتى میتوانیم مقاومت كنیم كه دلمان لبالب باشد از ایمان به خدا و سرشار از توكّل به خداى متعال؛ بدون معنویّت نمیشود حركت كرد، بدون ایمان قوى نمیشود گردنه‌هاى دشوار را پیمود، بدون توكّل به خداى متعال نمیشود چشم بر هیمنه‌ى ظاهرى قدرتها بست و قدرت حقیقى را دید؛ توكّل لازم است، ایمان لازم است، حُسن‌ظنّ به وعده‌ى الهى لازم است؛ اینها در حج تأمین میشود. آنجا انسان میرود «لیشهدوا منافع لهم»؛(۲) این منافع فقط منافع دنیوى نیست؛ منافع دنیوى است، منافع اخروى است، منافع معنوى است، منافع روحى است؛ این حج است.
 خب، امروز ملاحظه میكنید در دنیاى اسلام غیر از كارهایى كه دشمنان در زمینه‌ى ایجاد اختلاف فكرى و روحى و عقیدتى میكنند، آتش‌افروزى هم میكنند؛ ببینید در كشورهاى همسایه‌ى ما - در پاكستان یك جور، در عراق یك‌جور، در سوریه یك‌جور، در بحرین یك‌جور - چطور آتش جنگ را برمى‌افروزند بین مردم به بهانه‌ى شیعه و سنّى؛ آنجایى هم كه مسئله‌ى شیعه و سنّى نیست، اسم شیعه و سنّى رویش میگذارند، كه من مكرّر اشاره كرده‌ام به مواردى از اینها؛ حاضرند منطقه را به آتش بكشند، براى خاطر مقاصد سیاسى؛ ابرقدرتها این‌جورى‌اند. ابرقدرتها از اینكه یك انفجارى در فلان محلّه‌ى فلان شهر عراق رخ بدهد، پنجاه نفر در این انفجار كشته بشوند، هیچ باكى ندارند؛ از اینكه در كشور سوریه حوادثى به‌وجود بیاید كه یك كشور بتدریج تبدیل بشود به ویرانه؛ یا در مصر یا در نقاط دیگر، هیچ باكى ندارند. براى منافع نامشروع خودشان ابرقدرتها - آمریكا و امثال آمریكا - از این قبیل كارها انجام میدهند. حالا این رویكرد جدیدى كه آمریكایى‌ها در مورد سوریه دارند،(۳) امیدواریم جدّى باشد؛ این هم باز یك بازى سیاسى دیگرى نباشد؛ هفته‌ها است كه دارند مردم این منطقه را تهدید میكنند به ایجاد یك جنگ، ایجاد یك درگیرى پرخسارت، براى خاطر منافعى كه براى خودشان تعریف كرده‌اند، دفاع از این منافع را هم براى خودشان مشروع میدانند، ولو منافع ده كشور دیگر و ده ملّت دیگر را هم پایمال بكنند؛ این‌جورى‌اند. انصاف و نگاه به منافع بشریّت و انسانیّت و منافع كلان آحاد بشر كه برایشان مطرح نیست، اسمش را میگذارند منافع ملّى [كه‌] در واقع منافع ملّى خودشان هم نیست، منافع صهیونیستها است، منافع دشمنان بشریّت است، منافع سرمایه‌دارانى است كه در طول هفتاد هشتاد سال گذشته نشان دادند كه به هیچ اصلى از اصول انسانیّت پایبند نیستند؛ اسم این را میگذارند منافع ملّىِ خودشان و براى این منافع ملّىِ ادّعایى، حاضرند همه‌ى آتشها را برافروزند. الان چندین هفته است كه در این منطقه با تهدید به جنگ و تهدید به بمباران جنجالى بپا كردند. خب، حالا این رویكرد اخیر اگر جدّى باشد، برگشت از آن كارِ خودسرانه و غلطى است كه در این چند هفته دنبال كردند؛ امیدواریم جدّى باشد؛ این وضع منطقه است، وضع دنیا است.
 جمهورى اسلامى با نگاه باز، با چشم باز، با حواس جمع، به همه‌ى این مسائل نگاه میكند؛ آنچه ما میفهمیم این است كه ما بایستى به‌عنوان یك ملّت، به‌عنوان یك جمعیّت عظیم هفتاد هشتاد میلیونىِ واقع در یك منطقه‌ى حسّاس عالم، با نگاه درست، با استفاده‌ى از اقتدار اسلامى، جاى پاى خودمان را محكم كنیم؛ اهداف انسانى و والاى خودمان را كه از اسلام گرفته‌ایم، در معرض نگاه و دید همه‌ى بشریّت بگذاریم و بشریّت را دعوت كنیم به آن چیزى كه اسلام به بشریّت هدیه میدهد؛ این وظیفه‌ى ما است. مكرّر عرض كرده‌ایم: ساخت اقتدار درونى ملّت كه در درجه‌ى اوّل با ایمان صحیح و راسخ و با اتّحاد آحاد مردم و با عمل درست مسئولین كشور و با همراهى مسئولان و آحاد مردم و با توكّل به خداى متعال انجام خواهد گرفت؛ یعنى به‌كار گرفتن عقل و معنویّت و توكّل و حركت و عمل؛ بلاشك در اوضاع منطقه هم اثر میگذارد، كما اینكه تا حالا هم اثر گذاشته است. و امیدواریم كه ان‌شاءالله این حضور معنوى در عرصه‌هاى مختلف و از جمله حضور شما در حج با این منطق قوى، با این نگاه روشن، بتواند آن چیزى را كه اسلام براى نظام، براى مردم عالم، براى مسلمانان، براى غیرمسلمانان، براى انسانیّت خواسته است، تأمین كند و وسائل سعادت عمومى را فراهم بكند.
 از همه‌ى شما التماس دعا داریم، امیدواریم ان‌شاءالله حجّ خوبى را امسال داشته باشید و توفیقات الهى [و] لطف الهى شامل حال همه‌ى شما و همه‌ى حجّاج ایرانى و همه‌ى حجّاج بیت‌الله‌الحرام از اكناف عالم اسلام باشد؛ حجّ مقبولى ان‌شاءالله داشته باشید.
والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته‌
 
۱) سوره‌ى بقره، بخشى از آیه‌ى ۱۹۷
۲) سوره‌ى حج، بخشى از آیه‌ى ۲۸
۳) پس از پیشنهاد روسیّه و استقبال سوریّه از اینكه تمامى سلاحهاى شیمیایى خود را تحت نظارت سازمانهاى بین‌المللى قرار دهد، آمریكا كه خود را براى حمله به این كشور آماده میكرد، دچار تردید و عقب‌نشینى از موضع جنگ‌طلبانه‌اش شد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 13 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Hi to every one, it's genuinely a pleasant for me to visit this web page,
it includes important Information.
دوشنبه 9 مرداد 1396 01:52 ب.ظ
hi!,I really like your writing so much! share
we communicate more approximately your post on AOL?
I require a specialist in this area to solve my problem.
Maybe that is you! Taking a look ahead to see you.
یکشنبه 4 تیر 1396 08:11 ب.ظ
Exactly what I was searching for, thank you for posting.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 02:09 ق.ظ
Hello there, You've performed a fantastic job. I'll certainly digg it and individually recommend to my friends.
I'm confident they'll be benefited from this site.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 08:28 ق.ظ
Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's website link on your page
at proper place and other person will also do similar in favor of you.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 12:39 ق.ظ
I am not certain where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or figuring out
more. Thanks for fantastic information I was in search
of this info for my mission.
دوشنبه 28 فروردین 1396 04:14 ق.ظ
I like the valuable info you provide in your articles.

I will bookmark your blog and check again here regularly.
I'm quite sure I'll learn many new stuff right here! Good luck for the next!
سه شنبه 22 فروردین 1396 05:50 ق.ظ
My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.
This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had
spent for this info! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : امین م
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :